Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan Türkiye’ye Övgü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’da yeniden tahıl ihracatına aracılık eden Türkiye’nin takdiri hak ettiğini söyledi.

BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Scholz, “Genel Sekreter Antonio Guterres ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla tahıl ihracatının yeniden etkinleştirilmesi büyük takdiri hak ediyor” dedi. söz konusu.

Başbakan Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya gıda ihracatında destek verdiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş nedeniyle eleştiren Scholz, “(Vladimir) Putin bu savaşı tek bir amaç için yürütüyor: Ukrayna’yı ele geçirmek. Kendi kaderini tayin hakkı ve siyasi bağımsızlık onun için önemli değil. Bunun bir amacı var. Söz var, katıksız emperyalizmdir. Emperyalizmin dönüşü sadece Avrupa için değil, emperyalizm ve yeni sömürgeciliğin antitezi olan küresel barış düzenimiz için de bir felakettir. 141 devlet bu salonda Rusya’nın fetih savaşını kesin olarak kınadı. Çok önemli” dedi.

Kuzey Kore, Suriye, İran veya Beyaz Rusya gibi ülkelerde yüzbinlerce kişinin esir kamplarında veya cezaevlerinde acı çektiğini, keyfi muamele ve işkenceye maruz kaldığını belirten Scholz, “Buralara da bakıp önlem almalıyız. Taliban, Afganistan’daki kadınları ve kızları en temel haklarından mahrum ediyor: “Rusya Mariupol, Bucha veya Irpin’de savaş suçları işlediğinde bunu görmeli ve harekete geçmeliyiz. Katillerden hesap soracağız. Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan bağımsız soruşturma komisyonuna tam destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Eski İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin Uygurların Sincan’daki durumuna ilişkin bir rapor sunduğunu hatırlatan Scholz, “Çin, Yüksek Komiser’in tavsiyelerini uygulamalı. Bu bir egemenlik ve güç işareti ve daha iyisi için değişimin garantisi olacaktır. ” değerlendirmesini yaptı.

Kuralların ve kurumların 21. yüzyılın gerçeklerine uyarlanması gerektiğinin altını çizen Scholz, “Bunlar genellikle 30, 50 veya 70 yıl öncesinin dünyasını yansıtıyor. Bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi için de geçerli.” söz konusu.

Leave a Comment