Alman hükümeti, mali yapısı bozulan enerji şirketi Uniper’i kamulaştırdı

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Alman hükümetinin enerji şirketi Uniper’e 8 milyar avro sermaye aktaracağı, hükümetin de Fortum’un Uniper’deki yüzde 77,9 hissesini aylık 1,70 avro karşılığında alacağı belirtildi. Paylaş.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sermaye artırımı ve hisse alımının tamamlanmasının ardından hükümetin Uniper’in yaklaşık yüzde 99’una sahip olacağı ve böylece haneler ve şirketler için enerji arzının güvence altına alınacağı vurgulandı.

Almanya’nın en büyük Rus doğalgaz ithalatçısı Uniper’in Rusya’dan yeterli arzı sağlayamaması ve kriz öncesi yapılan anlaşmalar kapsamında piyasalardan daha yüksek fiyatlardan aldığı gazı müşterilerine çok düşük fiyatlarla satmak zorunda kalması, ve böylece mali bir zorluğa düştü.

Finli halka açık şirket Fortum, Uniper’in hisselerinin yüzde 46,6’sını 2018 yılında enerji şirketi Eon’dan satın almış ve daha sonra kurtarma müzakerelerine kadar olan süreçte payını yüzde 77,9’a çıkarmıştı.

Alman işçi sendikaları, Fortum’un Uniper’i satın almasına ve çoğunluk hissesine sahip olmasına karşı çıkarak, şirketin çıkarlarının çalışanlarınınkiyle uyuşmadığını savunarak Berlin hükümetinin şirketteki çoğunluk hissesini geri alması çağrısında bulundu.

ENERJİ KRİZİ

Rus enerji şirketi Gazprom, 27 Temmuz’da Kuzey Akım boru hattı üzerinden Avrupa’ya günlük doğal gaz dağıtım kapasitesini yüzde 20’ye indirdi ve Eylül başında tamamen durdurdu.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan ve enerji ithalatında büyük ölçüde Rusya’ya bağımlı olan Almanya, Moskova’nın Nord Stream 1 doğalgaz boru hattından gaz akışını durdurma kararının ardından bir enerji kriziyle karşı karşıya kaldı.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin endişeler enerji fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti bu kış sanayi çarklarının dönmesini, elektrik arzının kesintiye uğramamasını ve evlerin ısınmasını sağlayacak politikalar geliştirmeye çalışıyor.

Ülkenin enerji maliyetlerindeki artış enflasyonu körüklüyor ve hane halkı ve şirketler üzerindeki baskıyı artırıyor.
Leave a Comment