Ailesinden 9 kişiyi koronavirüsten kaybetti! Araştırma sonucunda ailede herhangi bir genetik bulguya rastlanmadı.

Oluşturulma Tarihi: 19 Eylül 2022 15:35

Rize’nin Güneysu ilçesinde koronavirüs nedeniyle 9 üyesini kaybeden Genç ailesinin çağrıları üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı genetik araştırmada, ailede hastalığı tetikleyen herhangi bir genetik bulguya rastlanmadı. 9 yakınını kaybeden Ali Genç (63), “Sağlık Bakanlığı genlerimizi araştırdı ve sonucumuz temiz çıktı. Herhangi bir problem olmadığını söylediler. Ailemizde ölen kişi öldü ve Allah geride kalan üyelerimize uzun ömürler verdi. Ateş düştüğü yeri yaktı” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

İstanbul’da yaşayan Muhammet Genç ve oğlu Burak Genç, rahatsızlanınca yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Burada baba ve oğlunun Covid-19 testleri pozitif çıktı. Tedavi gören Burak, 6 Kasım 2020’de, babası Muhammet Genç ise bir hafta sonra hayatını kaybetti. Bünyamin Genç (41) 1 Aralık’ta, İbrahim Genç (53) 4 Aralık’ta ve Ali Genç (58) 11 Aralık’ta öldü. Ali Genç’in tedavi gören kardeşleri Fatma Duman (55), 18 Aralık’ta Aysel Peçe (46) 21 Şubat 2021’de vefat etti. Ahmet Genç (43) 13 Nisan 2021’de, evli ve evli olan Şenay Genç Yalçınkaya vefat etti. bir çocuğu var, 3 aşı olmasına rağmen 20 Şubat 2022’de ağır bir hastalıktan öldü.

13 KİŞİDE GENETİK ARAŞTIRMA YAPILDI

class=”medyanet-inline-adv”>

Koronavirüs nedeniyle 9 üyesini kaybeden Genç ailesinin genlerinin araştırılması çağrıları üzerine devreye giren Sağlık Bakanlığı, genetik araştırmalarına başladı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Çitli ve ekibi, genetik tarama testi için temasa geçen aile bireyleri ile görüştü. Yapılan çalışmalarda ailede çeşitli kronik hastalıkları olan ve bazı semptomları olan 13 ‘riskli birey’ tespit edildi. Laboratuvarda takip edilen kişilerden alınan örnekler incelenerek, genetik yapılarında koronavirüs ölümlerine neden olan faktörler araştırıldı. Araştırma sonucunda ailede hastalığı tetikleyen herhangi bir genetik bulguya rastlanmadı.

‘SONUCUMUZ TEMİZ OLDUĞUNDA ÇOK MUTLU OLDUK’

Bekledikleri gen araştırma sürecinin başladığını söyleyen 3 erkek kardeşi, 2 baldızı, 2 yeğeni, kayınbiraderi ve eniştesinin oğlunu kaybeden Ali Genç, şunları söyledi:
“Yaptığımız gen taraması sonucunda genlerimiz temiz çıktı. Sağlık Bakanlığı genlerimizi araştırdı ve sonuç temiz çıktı. Sorun olmadığını söylediler. Ölen ailemizde öldü, kalanımızı Allah verdi. üyelerimize uzun ömür.Ateş düştüğü yeri yaktı.Koronavirüs sürecinde aile fertlerimiz yüksekti.Üste ölümler olduğunda bize ‘Genetik hastalığınız var’ dediler. “Allah ölenlere rahmet etsin. Gen taraması yapılmadan önce çok gergindik ama sonucumuz netleşince çok mutlu olduk.”

Leave a Comment