Adnan Oktar davasında yeni gelişme!

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi savcısının hazırladığı 445 sayfalık mütalaada, örgütün elebaşı Oktar’ın 1994 yılında açılması için talimat verdiği bildirildi. Görüşte, talimatın ilgililere iletildiği belirtildi. kimlerin iş kurabileceğini, kuramayanların iş bulup parasını “infak” adı altında örgüte kazandırmalarını istedi.

Görüşte, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’nün çok benzer saiklerle hareket ederek insanların dini hassasiyetlerini manipüle ettikleri, dönemin siyasi ve toplumsal koşullarına göre bir söylem geliştirdikleri ve faaliyetlerini buna göre düzenlemiştir. Görüşte, Akkuyu Nükleer Santral Projesi, Suriye politikaları ve Türkiye-Rusya’yı ilgilendiren istihbarat konuları hakkında bilgi toplamak, FETÖ mensubu olduklarını dış istihbarat birimlerine bildirmek gibi eylemlerde bulundukları belirtildi. örgütten ayrılanlar zor durumda kaldı.

Sanık ve etkili tövbe hükümlerinden yararlanmak isteyen katılımcıların ifadelerine göre, örgütün lideri sanık Adnan Oktar, örgüt mensuplarına karşı psikolojik ve fiziksel şiddet, küfür ve hakaret içeren gerekçelerle şiddet kullanmıştır. “Bakışını beğenmedi, ona yanlış hitap etti, itiraz etti/karşı çıktı” gibi. Söz konusu görüşte, Oktar’ın örgüt mensuplarının eğitim hakkını da engellediği belirtildi.

Görüşte, Oktar’ın örgüt üyelerine sistematik olarak cinsel tacizde bulunduğu, örgüt üyelerinin bazı bürokratlar, politikacılar, gazeteciler, kamu görevlileri ve sivil vatandaşlar hakkında kişisel bilgileri kayıt altına alarak Oktar’a sunduğu ve bu verilerin gizli tutulduğu kaydedildi. arşivlenmiş halde tutulur.

239 yıldan 1198 yıla kadar hapis cezası istendi!

Oktar’ın “örgüt yönetimi”, “FETÖ silahlı terör örgütüne yardım”, “siyasi veya askeri casusluğa teşebbüs”, “işkence”, “özgürlükten yoksun bırakma”, “birden fazla kişiyle çocuklara birden fazla cinsel istismarda bulunması”, “cinsel saldırı”, “cinsel saldırıya teşebbüs”, “kişisel verileri kaydetme”, “tehdit tahrik” suçlarından 232 yıl 9 ay 1198 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tarkan Yavaş, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Yeliz Sucu, Ayşegül Hüma Babuna ve Fatma Ceyda Ertüzün de benzer suçlarla itham edildi. Ceza verilmesi talep edilen mütalaada, tutuklu 71 sanığın mevcut durumunun devamı istendi.

Dava, tarafların esasa ilişkin duruşmaya karşı savunmalarıyla 4 Ekim’de devam edecek.

Leave a Comment