Adnan Oktar davasında açıklanan görüş: Cinsel istismar, saldırı, bilgi sızdırma…

Silahlı suç örgütüne yapılan itirazın usulden bozulmasının ardından 72’si tutuklu 215 sanığın yeniden yargılandığı davanın esasına ilişkin Adnan Oktar’ın mütalaası, duruşmalar arasında mahkemeye sunuldu. Tartışmada dikkat çekici ayrıntılar vardı.

Adnan Oktar davasında açıklanan görüş: Cinsel istismar, saldırı, bilgi sızdırma…

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi savcısının hazırladığı 445 sayfalık mütalaada, elebaşı Oktar’ın örgütün 1994 yılında açılması için talimat verdiği bildirildi.

Görüşte, iş kurma imkânı bulanların, iş bulamayan ve parasını “infak” adı altında örgüte getiremeyenlerin aktarıldığı belirtilirken, örgütün liderinin ‘infak’ olduğu belirtildi. Yapılan harcamalar hakkında örgüte sürekli bilgi verilmiş ve örgüt içindeki tüm harcamalarla ilgili nihai kararın örgüt lideri tarafından verildiği belirtilmiştir.

Görüşte, silahlı terör örgütü FETÖ ile Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’nün birbirine çok benzer saiklerle hareket ederek insanların dini hassasiyetlerini manipüle ettiği vurgulanarak, dönemin siyasi ve toplumsal koşullarına göre bir söylem geliştirdikleri vurgulandı. ve faaliyetlerini buna göre düzenlemiştir.

AKKUYU NÜKLEER PROJESİ, SURİYE POLİTİKASI…

Görüşte, Akkuyu Nükleer Santral Projesi, Suriye politikaları ve Türkiye-Rusya’yı ilgilendiren istihbarat konuları hakkında bilgi toplamak, FETÖ mensubu olduklarını dış istihbarat birimlerine bildirmek gibi eylemlerde bulundukları belirtildi. örgütten ayrılanlar zor durumda kaldı.

kadınlara hakaret ve taciz

Sanık ve etkin tövbe hükümlerinden yararlanmak isteyen katılımcıların ifadelerine göre, örgüt lideri sanık Adnan Oktar, “Örgüt üyelerine bakışını beğenmedi, kendisine yanlış hitap etti, küfür ve aşağılayıcı sözler kullanarak veya psikolojik ve fiziksel olarak vurarak kendisine itiraz etti/karşı çıktı” dedi. Görüşte, Oktar’ın örgüt mensuplarının eğitim hakkını da engellediği bildirildi.

“OKTAR CİNSEL İSTİSMAR OLDU”

Görüşte, Oktar’ın örgüt üyelerine sistematik olarak cinsel tacizde bulunduğu, örgüt üyelerinin bazı bürokratlar, politikacılar, gazeteciler, kamu görevlileri ve sivil vatandaşlar hakkında kişisel bilgileri kayıt altına alarak Oktar’a sunduğu ve bu verilerin gizli tutulduğu kaydedildi. arşivlenmiş halde tutulur.

Örgüt lideri Oktar, “terör örgütü lideri”, “FETÖ silahlı terör örgütüne yardım”, “siyasi veya askeri casusluğa teşebbüs”, “işkence”, “özgürlükten yoksun bırakma”, “daha fazla cinsel istismar” olarak nitelendirildi. bir çocuğa karşı birden fazla kişi”. “cinsel saldırı”, “cinsel saldırıya teşebbüs”, “kişisel verileri kaydetme”, “tehdit tahrik” suçlarından 232 yıl 9 aydan 1198 yıl hapis istendi.

Tarkan Yavaş, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Yeliz Sucu, Ayşegül Hüma Babuna ve Fatma Ceyda Ertüzün de benzer suçlarla itham edildi. Ceza verilmesi talep edilen mütalaada, tutuklu 71 sanığın mevcut durumunun devamı istendi.

Dava, tarafların esasa ilişkin duruşmaya karşı savunmalarıyla 4 Ekim’de devam edecek.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararda “terör örgütü lideri olmakla” suçlanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer oldu. , Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna ayrı ayrı 9,803 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, 107 sanığı “Terör örgütüne üye olmak”, “Terör örgütüne üye olmak”, “Sahte mal beyanı”, “Terör örgütüne yardım etmek”, “Suçluya destek olmak” suçlarından 4 yıl 6 ay, “, “ruhsatsız silah taşımak” ve “ruhsatsız silah taşımak”. ‘Tehdit’ suçlarından 1 yıl 8 ay ile 11 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Etkin tövbe hükümlerinden yararlanan 12 sanığa “terör örgütüne üye olmak” suçundan 11 ay hapis cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verdi.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Sanıklardan üçünü tüm suçlamalardan beraat ettiren mahkeme, tutuklu sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakisan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmasına karar verdi.

Bazı sanıkların bazı suçlardan beraatine karar veren kurul, 80 sanığa çeşitli suçlardan 3 yıldan 36 yıla kadar hapis cezası verdi.

İTİRAZ KARARI TAŞIDI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Adnan Oktar organize suç örgütü hakkında aralarında Oktar ve örgüt liderlerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında verdiği kararı bozdu.

Temyizin bozulması kararı ile 68 sanığın tutukluluk süreleri ve haklarında verilen kararların bozulma sebepleri dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Alınan kararda suç örgütü elebaşı Adnan Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Sucu, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve hukuka aykırı” olduğunu belirterek sanıklar hakkında tutuklama kararı istedi.

İtirazın reddedilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı yeniden bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesi’ne başvurdu.

İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’inin “cinsel saldırı” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan 61 sanıktan 50’si tutuklanarak dava dosyası ilk derece mahkemesine gönderildi. AA

Adnan Oktar: İstesem dışarıdan sipariş verirdim zaten ama yapmıyorum. ilgini çekebilir Adnan Oktar: İstesem dışarıdan sipariş verirdim zaten ama yapmıyorum.

Leave a Comment