Aç karnına zeytinyağı içmek için 9 harika nedene göz atın! Çok yanlış bildiğimiz ortaya çıktı!

Sofraların vazgeçilmezi ve sofraların vazgeçilmezi olan zeytinyağı tam bir şifa deposudur. Uzmanların sağlık açısından sıklıkla kullanılmasını önerdiği zeytinyağını aç karnına içerseniz ne olur biliyor musunuz? İşte aç karnına zeytinyağı içmek için 9 harika neden!

eski abone ol

Biliyoruz başlığı okuduğunuzda size biraz ilginç geldi belki aç karnına zeytinyağı içme fikri midenizi bulandırdı. Şimdi her öğünü şölene çeviren bir yemek kaşığı zeytinyağını, sofranın tacı olan bu şifa deposunu aç karnına içtiğinizde vücudunuzda nelerin değiştiğini görün…

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zeytinyağında bulunan yağ asitleri, çeşitli bağışıklık fonksiyonları ile ilgili olarak önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve desteklenmesi için ve hatta doğuştan gelen bağışıklık hastalıklarının tedavisi için çok faydalıdır.

Bağışıklık sistemi, canlıyı hastalıklara karşı koruyan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyan ve yok eden süreçlerin toplamıdır. Son zamanlarda bağışıklık sisteminin önemini daha iyi anladık. Bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için beslenme önerileri, gıda takviyeleri ve çeşitli ürünlere sıklıkla rastlıyoruz. Soğuk algınlığından kansere kadar çok çeşitli hastalıklardan bizi korur. Bağışıklık sisteminiz güçlü değilse hastalıklar kapınızı çalabilir.

Zeytinyağı tam bir E vitamini kaynağıdır.

Zeytinyağı aynı zamanda vücut tarafından emilebilen en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır. Bir besinde çok fazla madde olabilir ama önemli olan vücudumuzun o besinden ne kadar faydalandığıdır.

Polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biridir. Vücudun polifenol düzeyi yüksek bir zeytinyağından emebileceği bu faydalı bileşiklerin oranı %45-50’lere kadar çıkabilmektedir. Bu çok yüksek bir oran.

Kalın bağırsağı iyileştirir

Zeytinyağı hücreleri kansere yol açabilecek hasarlara karşı korur. Ayrıca kalın bağırsağı güçlendirir ve kabızlık durumunda rahatlama sağlar.

Daha iyi cilt, saç, tırnaklar ve kemikler.

Zeytinyağı cildiniz, tırnaklarınız ve saçlarınız için son derece faydalı bir besindir. Zeytinyağı saçları ve tırnakları yatıştırır, onarır, besler ve daha hızlı uzamasını sağlar. Bu hem erkekler hem de kadınlar için çok hoş. Zeytinyağını tükettiğinizde daha etkili olsa da saç veya cilt maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

Karaciğeri temizler

Karaciğer vücudumuzda son derece önemli bir rol oynar: tüm iç sistemlerimizi temizler. Bazen karaciğeri de temizlememiz gerekir ki bu en iyi ve güvenli şekilde zeytinyağı ile yapılabilir!

Kilo vermenizi sağlar, mide sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Zeytinyağı çok fazla yağ asidi içerir: Yağ asidi, kısa sürede ‘tok’ hissetmenizi sağlayan sağlıklı bir yağ türüdür. Kabızlık ve reflü probleminize en pratik çözümdür. Zeytinyağında bulunan polifenollerin Helicobacter Pylori bakterileri üzerindeki yıkıcı etkisi laboratuvar çalışmalarında gösterilmiştir.

Kalbinizi korur

İki tür kolesterol vardır: LDL (kötü tip) ve HDL (iyi tip). HDL, LDL’yi ortadan kaldırır. Vücudumuzdaki HDL seviyesini nasıl yükseltebiliriz? Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, tahıl, sebze, meyve ve zeytinyağından oluşan bir Akdeniz diyeti yemektir. Zeytinyağı HDL kalitesini artırır. Bol miktarda doğal su içmek de her gün yapılması gereken bir diğer önemli şeydir. Bu sayede sadece sağlığınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda hastalanma şansınızı da azaltırsınız.

Enfeksiyonları azaltır

İbuprofen gibi zeytinyağı da vücuttaki enfeksiyonları azaltır. Bu konuda yapılan araştırmalar 3-4 kaşık zeytinyağının bir İbuprofen dozunun %10’u kadar etkili olan doğal bir yol olduğunu göstermektedir. Bu tam bir kazan-kazan durumudur çünkü çok fazla ilaç kullanmak sağlığımıza zararlıdır. Ne kadar doğal ürün kullanırsak ve uyuşturucudan kaçınırsak kendimiz için o kadar iyi oluruz.

Leave a Comment