ABD’de müebbet hapis cezasına çarptırılan adam 22 yıl sonra yeniden yargılanacak

Maryland eyaletinde kız arkadaşını öldürmekten hüküm giyen ve 22 yıl hapis cezasına çarptırılan 42 yaşındaki Adnan Syed’in cezası, iki şüphelinin daha olduğu gerekçesiyle bozularak ev hapsine alındı.

ABD'de müebbet hapis cezasına çarptırılan adam 22 yıl sonra yeniden yargılanacak

ABD’nin Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde 1999 yılında 18 yaşındaki kız arkadaşı Hae Min Lee’yi öldürdüğü gerekçesiyle 2000 yılında cinayet, adam kaçırma, hırsızlık ve hürriyetinden yoksun bırakma suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Adnan Syed, mahkeme tarafından devrildi. mahkeme.

Suçsuz olduğunu iddia etti

İHA’nın haberine göre; Hapse girdiğinde 19 yaşında olan Syed, her zaman masum olduğunu ve kız arkadaşı Lee’yi öldürmediğini iddia etti ve son 20 yılda yaptığı tüm temyiz başvuruları reddedildi.

ABD'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan adam 22 yıl sonra yeniden yargılanacak #1

Ev hapsine alınan 2 zanlı daha çıktı

Savcılar geçen hafta, 1 yıllık yeniden soruşturma aşamasında iki olası şüphelinin daha olduğunu açıkladı ve mahkemeden Syed hakkındaki kararı bozmasını istedi. Baltimore Bölge Yargıcı Melissa Phinn, savcıların talebini dikkate alarak Syed’in devrilmesine, ev hapsine alınmasına ve yeniden yargılanmasına karar verdi.

ABD'de müebbet hapis cezasına çarptırılan adam 22 yıl sonra yeniden yargılanacak #2

Kilit bir tanık ve cinayeti araştıran dedektifin güvenilmez olduğuna karar verildi.

Savcılar mahkemeye, şimdi 42 yaşında olan Syed’in masum olduğunu iddia etmediğini, ancak şimdi “mahkumiyetin bütünlüğüne” Ona güvenmediklerini ve Syed’in en azından yeniden yargılanması gerektiğini söylediler. Savcılar, isimlerini vermedikleri iki olası şüpheli hakkında yeni bilgiler bulduklarını ve şüphelilerin kimliklerinin polis tarafından bilindiğini ancak yasa gereği mahkemeye açıklanmadığını söyledi. Savcılar, Syed’in cep telefonu verilerine dair şüphe uyandıran yeni bilgiler bulduklarını söylerken, cinayeti araştıran önemli bir tanığın ve dedektifin güvenilmez olduğuna karar verdiler.

ABD'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan adam 22 yıl sonra yeniden yargılanacak #3

Kurbanın kardeşi: “Bunu tekrar tekrar yaşamak gerçekten zor”

Mağdurun erkek kardeşi Young Lee, mahkemenin kararı karşısında şok olduğunu ve ailesinin karardan dolayı ihanete uğradığını hissettiğini söyledi. Lee, “Bunu tekrar tekrar yaşamak gerçekten zor” ifadeler kullanarak, “Yaşayan bir kabus” söz konusu.

ABD'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan adam 22 yıl sonra yeniden yargılanacak #4

Cinayet podcast haline getirildi

Chicago kamu radyo istasyonu WBEZ tarafından üretilen “Seri” Söz konusu vaka 2014 yılında podcast ile dünya çapında ilgi görmüştü. Podcast’in bölümleri dinleyiciler tarafından 340 milyondan fazla kez indirildi.
Woodlawn Lisesi’ne devam ederken, Lee’nin cesedi Baltimore’daki Leakin Park’ta gömülü bulundu.

Leave a Comment