ABD Özel Harekat Kuvvetleri Komutanı Tudor, Suriye’de öldürülen PKK ve YPG’li teröristleri ‘şehit’ olarak nitelendirdi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), geçen hafta Suriye’de öldürülen iki terörist için Hol Kampını ziyaret ederek Türkçe taziye mesajı yayınladı. Aynı kampı bu kez DEAŞ’ı Irak ve Suriye’de yenmek için çalışan Uluslararası Koalisyon üyesi ABD Özel Harekat Görev Gücü Komutanı General Claude K. Tudor ziyaret etti.

ORTAK BASIN KONFERANSI DÜZENLENDİ

Tudor burada, omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve ABD’nin “DEAŞ’a karşı mücadele etmek” için kurduğunu iddia ettiği Demokratik Suriye Güçleri’nin (SDG) komutanı Newroz Ahmed ve Kuzey Irak’ta PKK saflarında üst düzey faaliyetler yürütüyor. ile ortak basın toplantısı düzenledi.

KOALİSYON SAYESİNDE TERÖRİST

DEAŞ’lı teröristlerin ailelerinin tutulduğu Kamışlı yakınlarındaki Hol Kampı’nda gerçekleştirilen DEAŞ saldırı ve operasyonları hakkında açıklama yapan Terörist Newroz Ahmed, öldürülen iki teröristi anarak açıklamalarda bulunurken, ABD’nin de taziyelerini iletti. Ahmed, “Uluslararası Koalisyon’a katılımından dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak kamptaki tehlike devam ediyor. Bu sadece bölge için değil dünya için de büyük bir tehlike oluşturuyor. Özerk yönetimimiz ve kamp yönetimimiz sorumluluklarını yerine getiriyor. Dış yardımlar” ve desteğe de ihtiyaç var.Birincil tehlike kampın içindeki gizli hücreler ve burada ortaya çıkan tehlike tüm bölgeyi etkiliyor.Buradaki en büyük tehlike sadece bizim bölgemizde değil Türk devletinin bulunduğu bölgelerde de örgütlenmeleri. Irak, Suriye gibi yerlerde bulunuyor, Deir Ez Zor’da 6 arkadaşımızı öldürdüler, “Birlikte çalışmazsak DEAŞ bundan faydalanır ve kendini büyütür” dedi.

“SKH’YE DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ”

Sözcü’de yer alan habere göre General Claude Tudor şu ifadeleri kullandı; “SDG güçleri, Uluslararası Koalisyon ve İç Güvenlik Güçleri, Hol Kampı’nda güvenlik ve barışın sağlanması için birlikte çalışıyor. Bu operasyon başlamadan önce, kamptaki DAEŞ hücrelerinin gözdağı veya tehlike arz ettiğine dair hiçbir şüphemiz yoktu. Çadırları saklanma ve terör eylemleri için kullanıldı. “Uluslararası Koalisyon’un SDG ile yaptığı işbirliği sonucunda örgütün sahada ne kadar güçlü olduğunu gördük. Bizi şaşırtan ise çadırların DEAŞ kadınları tarafından saklanma yeri olarak kullanılması, çocukların ve kadınların çadırlarda yargılanıp cezalandırılması ve DEAŞ ideolojisini yaymaları oldu. Bu operasyonla” Ordunun gücünü ve DAEŞ fikirlerinin kampta yayılmasını önleme konusundaki profesyonelliğini gösterdi. Kamptaki mültecilere yardım etmek için QSD’yi destekleme görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Vatandaşları Hol kampında bulunan tüm devletleri gelip bu insanları almaya çağırıyoruz. DEAŞ coğrafi olarak yenilse de tehlikenin her zaman devam edeceği bilinmelidir. Hâlâ geri dönüp halklara yeniden girmeyi ve kendini yeniden inşa etmeyi, terör eylemleri gerçekleştirmeyi ve komşu ülkeler için tehlike oluşturmayı hayal ediyor. Uluslararası toplum ailelerin geri dönüşüne bir çözüm bulana kadar SKH ile ortaklığımızı ve desteğimizi sürdüreceğiz. Bu ailelerin kamptan ayrılabilmeleri ve toplumun aktif üyeleri olabilmeleri için kampa istikrar kazandırmak için SDG’yi destekleyeceğiz. Bu sorumluluğu almak kolay değil, şehitlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

Leave a Comment