ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon soruşturma başlattı

Twitter ve Facebook, ABD lehine dezenformasyon kampanyası yürüten bir ağa ait buldukları 150’den fazla hesabı askıya alırken, ABD Savunma Bakanlığı da soruşturma başlattı.

Pentagon, Twitter ve Facebook’un Ağustos ayında ABD lehine uluslararası bir dezenformasyon ağına ait olduğu belirlenen 150’den fazla hesabı askıya almasının ardından harekete geçti.

Savunma Politikası Müsteşarı Colin Kahl, askeri bilgi operasyonlarını yürüten tüm birimlerin faaliyetlerine ilişkin soruşturma başlattı.

Pentagon’a kapatılan hesaplar hakkında bilgi verilmedi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Kahl’ın inceleme emriyle ilgili soruları yanıtladı. Ryder, Facebook ve Twitter’ın kapatılan hesaplar hakkında Pentagon’a herhangi bir bilgi vermediğini, ancak bu açıklamanın Bakanlığın askeri bilgi operasyonlarını incelemesi için bir fırsat olduğunu savundu.

ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon 1 numaralı soruşturmayı başlattı

Psikolojik savaş faaliyetleri “yeniden değerlendirilecek”

Ayrıca psikolojik savaş faaliyetleri olarak “askeri bilgi destek operasyonları” Çalışmayı yürüten birimlerin iş yapma biçimlerinin gözden geçirileceğini söyleyen Ryder, psikolojik savaş faaliyetlerinin ABD ordusunun halkla ilişkiler birimi tarafından değil, görevlendirildiği birimler tarafından yürütüldüğünü açıkladı. ordu içinde ve dışında.

“Psikolojik operasyonlar ABD yasalarına uygun”

Ryder şu ifadeleri kullandı:

“Eskiden psikolojik operasyonlar olarak bilinen askeri bilgi destek operasyonları, bir Savunma Bakanlığı yeteneğidir. En az savaşın kendisi kadar eski bir savaş unsurudur. Bu operasyonları uluslararası önceliklerimiz bağlamında yürütüyoruz. Bunların ABD yasalarına ve Savunma Bakanlığı politikalarına uygun olarak yürütüldüğünü ve bunu sağlayacak bir gözetim mekanizmasının olduğunu burada vurgulamam gerekiyor.”

ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon 2 numaralı soruşturmayı başlattı

“Psikolojik savaş faaliyetleri aldatıcı olabilir”

Bu operasyonların ABD’nin yurtdışındaki operasyonlarında kullanıldığını belirten Ryder, bu psikolojik harp faaliyetlerinin gerektiğinde aldatma içerebileceğine de dikkat çekti. hırdavatçı, “Bu operasyonlarda, düşmanı doğru olmayan belirli bilgilerle düşündürmek için fırsatlar var.” dedi.

Sözcü, bu tür operasyonlarda düşman ülke liderlerinin veya halkının hedef alındığını belirterek, bunun zaman zaman dezenformasyonla mücadele için kullanıldığını iddia etti.

Tuğgeneral Ryder, diğer askeri harekatlarda olduğu gibi ABD psikolojik harp harekâtlarının da, harekatın gerçekleştirileceği ülkeye ve misyona bağlı olarak planlama çerçevesinde yapılabileceği gibi planlama dışında da gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon #3 soruşturmasını başlattı

150’den fazla hesap ve dezenformasyon birçok ülkeye ifşa edildi

Ağustos ayında Twitter ve Facebook, birbiriyle örtüşen ve platformların kullanım koşullarını ihlal eden iki hesap ağı tespit etti ve 150’den fazla bağlantılı hesabı askıya aldı.

Daha sonra iki şirketin ortak incelemesi, bu hesap ağlarının Facebook ve Twitter’a ek olarak Instagram da dahil olmak üzere 5 platformda daha çalıştığını tespit etti.

ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon 4 numaralı soruşturmayı başlattı

Birçok dilde paylaşım algılandı

Başta Rusça, Çince, Urduca, Farsça olmak üzere birçok dilde paylaşılan hesapların, Rusya, Çin, İran ve Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere sosyal medya kampanyaları düzenlediği belirlenirken, her iki şirket de bunları doğrudan hangi ABD kurumuna bağladıklarını belirtmedi. için hesaplar.

Twitter 2012-2022 yılları arasında toplam 299 bin 566 gönderi ile 146 hesabı incelerken, Facebook 39 kişisel hesap, 16 sayfa, 2 grup ve 26 Instagram hesabını inceledi.

Soruşturma sonucunda bu hesapların iki girift gruptan oluştuğu, bir grubun Bölgeler Arası Medya Girişimi olarak bilinen ABD yönetiminin kamuoyunu bilgilendirme kampanyasının özelliklerini gösteren, diğer grubun ise gizli ve tespit edilemeyen özelliklere sahip olduğu belirlendi.

ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon #5 soruşturmasını başlattı

Ağırlıklı olarak Rusça konuşan ülkeler hedef alındı

Kapatılan hesaplara odaklanan Stanford Üniversitesi Siber Politika Merkezi, hazırladığı raporda, Rus dilinin yoğun olarak kullanıldığı Orta Asya ülkelerinde Rusya’ya karşı bu hesaplar paylaşılırken, ABD’nin Orta Asya ülkelerine yaptığı yardımın altını çizdiğini belirledi.

Orta Asya ile ilgili yalan haber ve fotoğraflar yayınlandı

Öte yandan Çin’in bu ülkelerdeki başta Uygurlar olmak üzere Müslüman azınlıklara baskı yaptığı propagandasının bu hesaplar tarafından yaygın olarak yapıldığı belirtildi.

Raporda, Orta Asya’daki bu grupların sahte haber, sahte fotoğraf ve sahte hesaplarla sosyal medya kampanyaları ve dilekçe toplama faaliyetleri yürüttüğü kaydedildi.

ABD dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon #6 soruşturmasını başlattı

Rusya’ya karşı ABD yanlısı paylaşımlar

Orta Doğu ve Afrika kıtasında olduğu kadar Orta Asya’da da Rusya’yı hedef alan bu grupların ABD ordusunun Suriye’deki operasyonlarına ilişkin olumlu paylaşımlara dikkat çektiği belirtilirken, Rusya’nın burada sivilleri öldürdüğü ifade edildi.

Raporda, bu hesapların, Rusya, İran, Çin’in yanı sıra ABD ile yönetimleri çatışan birçok ülkenin hükümetlerine karşı protesto ve sosyal medya kampanyaları düzenlemeye yönelik kampanyalar da düzenlediği belirtildi.

Leave a Comment