AB dönem başkanı Çekya’dan flaş Rusya çağrısı

Oluşturulma Tarihi: 18 Eylül 2022 15:00

Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken dünya İzyum’dan gelen görüntüleri konuşuyor. Moskova’dan toplu mezarlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Çekya’dan Rusya ile ilgili flaş bir adım geldi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Avrupa Birliği dönem başkanı Çek Cumhuriyeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uluslararası savaş suçları mahkemesine getirilmesi çağrısında bulundu.

Çağrı, yüzlerce kişinin cesedinin bulunduğu Ukrayna’nın İzyum kasabasında toplu mezarların bulunmasının ardından geldi. Toplu mezarlara gömülenler arasında çok sayıda kadın ve çocuk da var.

Ukrayna, şimdiye kadar toplu mezarlardan 59 kişinin cesedinin çıkarıldığını ve kasabanın ormanlık bölgesindeki mezarlarda çok sayıda ceset olduğunu düşündüklerini belirterek, Rusya’yı savaş suçları işlemekle suçladı.

Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, “Tüm savaş suçlularının cezalandırılmasından yanayız” dedi.

Lipavsky, ”21. yüzyılda sivil nüfusa yönelik bu tür saldırılar korkunç bir durum. Bunu görmezden gelemeyiz” dedi ve hızla özel bir savaş suçları mahkemesi kurulması çağrısında bulundu.

class=”medyanet-inline-adv”>

AB dönem başkanı Çekya'dan flaş Rusya çağrısı

Toplu mezarlar, Ukrayna birliklerinin ülkenin kuzeydoğusuna karşı taarruza geçmesi ve Rusların elindeki bazı bölgeleri geri alması sonrasında keşfedildi.

PUTİN’DEN ‘UKRAYNA SAVAŞI’ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın karşı saldırılarının Rusya’nın ülkenin doğusundaki askeri planlarını etkilemeyeceğini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Moskova’nın Ukrayna’nın sivil altyapısına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını belirtti.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cephedeki direnişin ardından Rusya, Ukrayna halkını ve hükümetini demoralize etmek için saldırmayı planladığı noktaları genişletti” denildi.

ZELENSKI DÜNYAYI DUYURDU

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İzyum kasabasında toplu mezarlara gömülen kişilere işkence yapıldığına dair yeni kanıtlar bulduklarını açıkladı.

Zelensky, “Kharkov’un kurtarılmış bölgelerinde, çeşitli şehir ve kasabalarda 10’dan fazla işkence odası tespit edildi.” Dedi. Zelenski, Rusların “hem cephede hem de mahkeme salonlarında” cevap vermesi gerektiğini söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

AB dönem başkanı Çekya'dan flaş Rusya çağrısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’daki savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkarılmasını istediğini söyledi.

MOSKOVA’DAN AÇIKLAMA YOK

Rusya, “özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği işgalin Ukrayna’yı Nazi unsurlarından kurtarmayı amaçladığını iddia ediyor.

Moskova’dan İzyum’da bulunan toplu mezarlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Kremlin daha önce sivilleri hedef aldığı yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Leave a Comment