9 üyesini Covid nedeniyle kaybeden ailenin genetik test sonucu

Rize’de 9 üyesini Kovid-19 nedeniyle kaybeden Genç ailesinin genetik tarama sonuçlarında herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Güneysu İlçesi’ne bağlı Gürgen köyünde aynı aileden 9 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Genç ailenin çağrısı üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından genetik tarama çalışması başlatıldı.

Ailenin kan soy ağacı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı tarafından çıkarıldı.

Ailede tespit edilen kişilerden kan örnekleri alınarak genetik çalışma için Ankara ve İstanbul’daki çeşitli hastanelere gönderildi.

aileden “riskli” Korona virüsü olduğu belirlenen 13 kişiden alınan örneklerin laboratuvarda yapılan genetik analizleri sonucunda, koronavirüs ölümlerine neden olan herhangi bir faktöre rastlanmadı.

Yakınlarını Kovid-19’dan kaybeden 63 yaşındaki Ali Genç, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan gen taraması sonuçlarının netleştiğini söyledi.

Şu anda hastalık nedeniyle ailede bir sorun olmadığını belirten genç, şunları kaydetti:

“Ailemizde ölen öldü. Rabbim geride kalanlara uzun ömür versin. Ateş düştüğü yeri yaktı. Koronavirüs sürecinde bize ‘genetiğinizde hastalık var’ denildi. . Şahsımı kaybettim. Allah kimseye böyle acı vermesin.”

Koronavirüs sürecinde çok zor zamanlar geçirdiklerini ifade eden Young, şunları kaydetti: “Devletimiz elinden geleni yaptı ama giden geri dönmüyor. Gen taraması yapılmadan önce çok gergindik ama sonucumuz netleşince çok mutlu olduk.” söz konusu.

Leave a Comment