8 erkekten 1’i prostat kanserine yakalanıyor, 40 erkekten 1’i ölüyor

Prostat bezinin sadece erkeklere ait bir organ olmasına rağmen erkeklerin kendi sağlıklarıyla, genellikle eşleri ve kızları ile pek ilgilenmediğini belirten Prof. Dr. Çağ Çal, “Bu yüzden genellikle beylere değil, eşlere hitap ederim. Farkındalık yaratmak istiyorsak yol hanımlardan geçiyor. Aslında zaman almayan ve çok hızlı sonuç veren bir kan testi ile hayat değişebilir. Ölüm ve yaşam arasındaki çizgi bu kadar nettir. Prostat kanseri riskini kişinin lehine çevirmek için mavi alarm vermek gerekir. Prostat kanserinin şerit rengi mavidir. Bu yüzden mavi alarmı başlatmak için yola çıktık.” dedi.

“PROSTAT KANSERİNDEN ÖLMEK ÇOK ZOR”

Dünyada her 8 erkekten 1’inin prostat kanseri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Steal, “Bir erkek yaşlandıkça prostatında kanser hücresi dönüşümü olur. 100 yaşındaki erkeklerin hepsinde kanser hücreleri var ama ölmüyorlar. Başka bir deyişle, bir erkeğin vücudunda yeterince erkek hormonu varsa, er ya da geç prostat kanseri olur, ancak kanser onu öldürmez. Aslında prostat kanserinden ölmek çok zordur. Her 8 erkekten 1’inde görülür, ancak 40 kanserden sadece 1’i ölür. Bunu geliştirmek için farkındalık gerekiyor. Tedavilerimizin güçlenmesiyle prostat kanserinden ölüm oranları önemli ölçüde azaldı.” açıklamalarda bulundu.

“KADINLAR İÇİN MEME KANSERİ ERKENLER İÇİN PROSTAT KANSERİ OLANDIR”

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Rüçhan Uslu da prostat kanserinde ailesel geçişin önemine vurgu yaptı. “Birinci derece prostat kanseri olan kişilerde 4 kat daha yüksek risk var. İki tanı varsa bu risk 6 veya 8’e çıkar. Duyarlılığın artırılması gerekir. Bir kan testi ve muayenesi çok şeyi değiştirebilir.” sözlerini verdi. Prof. Uslu, kadınlar için meme kanseri ne ise erkekler için de prostat kanserinin o olduğunu ve erken teşhisin çok basit olduğunu ifade etti.

“Erkekler genellikle eşlerini elinden tutmadan hastaneye gelmiyorlar ama ne kadar çok farkındalık yaratırsak süreç o kadar kolaylaşacak. Prostat kanseri, yaşlanmayla birlikte gelen doğal bir süreç gibidir. Ancak bizim için tedavisi son derece başarılı, birçok tedavi seçeneği ve düşük ölüm riski olan bir kanser türüdür. Bir kişinin annesinde meme kanseri öyküsü varsa, kişinin prostat kanseri olma ihtimali olabilir. Ailede prostat kanseri, meme kanseri veya pankreas kanseri öyküsü varsa, prostat kanseriniz de olabilir. Erken taramaya başlanması gerekiyor.”

Leave a Comment