70 milyar dolar kayboldu! Herkes hayrete düştü

Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Meta CEO’su Mark Zuckerberg, yıla 125 milyar dolarlık bir servetle başladı. Ancak o zamandan beri serveti yüzde 55’in biraz üzerinde bir düşüşle 55,3 milyar dolara düştü. Forbes, Zuckerberg’in servetini 53.4 milyar dolara bile koydu.

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un sahibi olan Zuckerberg, Ekim 2021’de Meta adını verdiği metaverse odaklı tüm platformları tek çatı altında birleştirdi. Ancak ünlü CEO, o zamandan bu yana oldukça çalkantılı bir dönemden geçti. 2021’in son çeyreğinde, Facebook’un kullanıcı sayısındaki ilk düşüşü, günlük yaklaşık bir milyon aktif kullanıcısını kaybetmesi, Zuckerberg’in bu süreçte yaşadığı sorunlardan sadece biriydi.

Azaltılmış işe alım

Meta CEO’su, yıl içinde Facebook muhbiri olarak bilinen Frances Haugen de dahil olmak üzere birçok iddiayla karşı karşıya kaldı, Instagram’ın genç kızlarda yeme bozukluklarına ve intihar düşüncelerine neden olduğunu gösteren bir rapor yayınladı.

Şirket, Nisan ayında metaverse yatırımlarına odaklandığını ve metaverse projelerinde 10.000’den fazla kişinin çalıştığını söyledi.

Ancak ilerleyen dönemlerde diğer teknoloji şirketlerinde olduğu gibi Meta da 2022’de işe alımları azalttı. Reuters, Meta’nın bu yılki mühendis işe alım hedefini yaklaşık üçte bir oranında azalttığını bildirdi.

zengin liste

Meta CEO’su 20. sıraya gerilirken, listenin ilk beşinde tanıdık isimler yer aldı. Zenginler listesinde ilk sırayı Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk alırken, onu Hintli sanayici Gautam Adani, Amazon Kurucusu Jeff Bezos, Fransız işadamı Bernard Arnault ve eski Microsoft CEO’su Bill Gates izledi.

Leave a Comment