6 ayda bu ülkenin insanlarına nefes aldıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adıyaman programının ardından MalatyaKılıçdaroğlu’na gelen burada sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle kapalı kapılar ardında bir görüşme gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu daha sonra CHP Malatya İl Binası’nın açılışına geçti.

Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yoldaşı, eski Cumhurbaşkanı, CHP 2. Başkanı İsmet İnönü CHP Malatya İl Başkanlığı’nın yeni binasını fotoğrafıyla hizmete açtı. Açılış öncesi, IŞİD’in Ankara’da düzenlediği 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafının bulunduğu bir pankart açıldı.

Kılıçdaroğlu, “Göreceksiniz Millet İttifakı’nda altı ay içinde bu ülkenin insanlarına nefes aldıracağız” mesajını vererek, “Altı lider bir arada. Bizi bir araya getiren Türkiye’nin sorunlarıdır. Hepimizin ortak sorunu bu. Her birimiz ayrı bir partiyiz ve bunun farkındayız. Ama demokrasi sevgimiz, insanlık sevgimiz birdir.‘ dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 • Sizler de benim umudumsunuz. 7.5 milyon genç Türkiye’nin kaderini değiştirecek. İlk kez sandığa gideceksiniz ve oy kullanacaksınız. 7.5 milyon genç Türkiye’nin umudu, hayalleriniz hedefim olacak. Tüm hayallerinizi gerçekleştirmek Bay Kemal’in görevi olacaktır, bunu bilin.
 • Türkiye Malatya’nın ne kadar önemli bir şehir olduğunu, ne kadar önemli devlet adamları yetiştirdiğini çok iyi biliyor. Malatya’nın kültürünü, sevgisini, kardeşliğini, çalışkanlığını hepimiz biliyoruz. Malatya’nın kayısı markası açısından Malatya’nın sadece bir Türk değil, bir dünya markası olduğunu da çok iyi biliyoruz.
 • Birinci ve ikinci organize sanayi bölgelerinde ticaret yapan, binlerce kişiye istihdam yaratan değerli sanayicileri tanıyoruz. Sadece Malatya’ya yatırım yapmıyorlar, Türkiye’de nereye giderseniz gidin Malatyalı bir iş adamı görürsünüz.

“BİRLİKTE ALTI LİDERİZ”

 • 13. Cumhurbaşkanına vurgu yaptı. Herkesin çok iyi bilmesini istiyorum. Biz birlikte altı lideriz. Biz birlikte altı partinin lideriyiz. Bizi bir araya getiren Türkiye’nin sorunlarıdır. Türkiye’nin sorunları. Yaşımız ve partimiz ne olursa olsun Türkiye’nin iyiye gitmediğini görüyoruz. Bir sorunumuz var, bir beka sorunumuz var. Türkiye bunu aşmak zorunda. Türkiye bunu aşarken de akıl, bilgi ve tecrübeyle aşması gerekiyor. Kavga etmeden, kucaklaşarak, vedalaşarak üstesinden gelinmelidir. Bu ülkenin dokusunu, ülkedeki insanların dokusunu adaleti öne çıkararak aşması gerekiyor. Sorunları aşmak için kavga değil kucaklaşmamız gerekiyor. Birlikte olmamız gerekiyor.
 • Bugüne kadar kimlik, inanç, yaşam tarzı temelinde ayrıldılar, ayrıldılar. Bu millete bir sözüm var, inancı ne olursa olsun başımın üstünde yeri var. Kimliği ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun, başımın tepesinde. Sorum şu, o kişi bu ülkede huzur içinde mi yaşıyor? O insan bu ülkenin sokaklarında, sokaklarında, parklarında otururken güler yüzle mi oturuyor? Bir işi var mı? Kazanıyor mu? Benim amacım bu. Hepimizin ortak sorunu bu. Bu sorunu çözmek için altı liderle birlikteyiz. Her birimiz ayrı bir partiyiz ve bunun farkındayız. Ama demokrasi sevgimiz, insanlık sevgimiz birdir. Bu ülkede adalet yok, adaleti getireceğiz, kararlılığını vurguluyoruz.

“ÇİFTÇİLERİ TOPRAK YAPAMAZSINIZ”

 • Dünyanın parası dolar bazında bu ülkede birine aktarılırken, yoksullar, yoksullar ekmek bulamıyor. Bu ülkede yatlarıyla seyahat eden birileri motorini ÖTV ve KDV’siz alırken çiftçiye ÖTV ve KDV’li mazot satamazsınız. O yüzden ucuza vermelisin. Üretiyor, ter döküyor. Kazanmak zorunda. Çiftçiyi topraktan rahatsız edemezsiniz.

“ZORLUK YAPMANIN YOLU GÜÇLÜ OLMAKTIR”

 • Bir avantajımız var. Yurt dışından kayısı ithal etmiyoruz. Çünkü burası kayısı konusunda dünyaya meydan okuyor. Buğdaya da meydan okumalıyız. Fındığa meydan okumalıyız. Yaşayan hayvana da meydan okumalıyız. Kuru kuru dünyaya meydan okumanın bir anlamı yok. Meydan okumanın yolu güçlü olmaktır. Ekonominiz güçlüyse zaten kimse size bir şey demez. Ama ekonominiz zayıfsa dolar ve euro dilenerek ülkeden ülkeye seyahat edeceksiniz.
 • Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda savaşan bir gelenekten geliyoruz. Ulusal Kurtuluş Savaşımız sıradan bir Ulusal Kurtuluş Savaşı değildir. Bütün mazlum milletlere örnek teşkil eden bir savaştır. Bu yüzden mazlum milletlere örnek oluyoruz ve ekonomik kalkınmada tüm ezilen milletlere örnek olmalıyız. Bunu üniversitelerde üreterek, çalışarak, kazanarak, yatırım yaparak, bilgi üreterek yapmalıyız. Büyümek zorundayız. Bunu yapabilirsek, yapacağız. Bunu yapmaya kararlıyız. Göreceksiniz, Millet İttifakı’nda altı ayda bu ülkenin insanlarına nefes aldıracağız.

“ZAFER OLAN HERKESİN YANINDA OLACAĞIM”

 • Gençler işsizlikten muzdarip, yurt dışına gitmek istiyorlar. ‘Yurt dışında bir iş bulabilir miyiz acaba?’ söyleyerek. Çalışıyorlar, çabalıyorlar. Neden? Niye? Bu insanlar neden kendi ülkelerinde çalışmamalı, üretmemeli, çalışmamalı ve kazanmasın? Bunu yapacağız. Senden tek bir isteğim var, moralini bozma. Çiftçilerin, emeklilerin, EYT’lilerin, taşeron işçilerin, çalışanların, KPSS sınavına girip haksızlığa uğrayanların, şiddete uğrayan kadınların yanında olacağım. Haksızlığa uğrayan herkesin yanında olacağım. Kim haksızlığa uğramışsa, oy kullansa da vermese de, haksızlığın olduğu her yerde haksızlığa karşı dururum. Çünkü haksızlığa karşı sessiz kalan dilsiz şeytandır.

“GÜZEL OLDUĞU İÇİN BİNA İÇİNDE OTURMAYIN”

 • Güzel bir bina. İçini görmedim. İçerisi o kadar iyi mi bilmiyorum. Arkadaşlarıma söylüyorum, bina güzel diye oturmayın. İşiniz dışarıda, sokaklarda. Köylerde, sanayide, esnafın yanında, çiftçinin yanında yani bütün Malatya’nın yanındalar ve Malatyalıları kucaklayacaklar.
 • Toprak Mahsulleri Ofisi, kayısı nedeniyle halen bir taban fiyat belirlemedi. Burayı arayalım. Her şeye koşuyorsun kardeşim, Malatyalı nefes alsın diye taban fiyat belirliyorsun.

Leave a Comment