37 yıldır böyle olmamıştı! Sterlin dolar karşısında resmen eridi – Finans haberlerinin doğru adresi

Sterlin/dolar paritesi 37 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu yıl yüzde 16 gerileyen parite bugün 1.1355 ile 1985’ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Paritedeki düşüşte küresel piyasalarda doların yükselmesi ve sterlinin değer kaybetmesi etkili oldu.

İngiltere’de Ağustos ayında enflasyon yüzde 9,9 ile son 40 yılın en yüksek seviyesi. Geçen yıl Aralık ayında faiz silahını enflasyona karşı kullanmaya başlayan bir diğer Merkez Bankası BOE, Ağustos toplantısında faiz oranını 50 baz puan artırdı ve politika faizini yüzde 1,75’e yükseltti. Kraliçe’nin ölümü nedeniyle bu haftaya ertelenen toplantı Perşembe günü yapılacak ve Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Enflasyon karşısında geri kalmakla eleştirilen İngiltere Merkez Bankası, bu yıl yaptığı 5 toplantıda faiz oranlarını toplam 150 baz puan artırdı.

_91337701_pounddollar

FED’İN FAİZ ADIMLARI DEVAM EDECEK

Mart ayında ilk faiz artırımını yapan Fed, Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını 75’er baz puan artırarak son 30 yılın en agresif faiz artırımını gerçekleştirdi. Çarşamba günü açıklanacak FOMC toplantı kararında 75 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor. ABD’de 41 yılın zirvesine ulaşan petrol enflasyon düşüşüne ilişkin kalemlerdeki sınırlı düşüşe rağmen gıda enflasyonundaki yükselişin devam etmesi Fed’in faiz artırımına devam edeceği beklentisini güçlendirdi.

ksdjcb

Bu yıl dolar göstergesi yüzde 15 arttı ve ABD tahvil getirileri son 15 yılın en yüksek seviyesinde. Güçlenen dolar ve zayıflayan sterlin etkisiyle 37 yılın en düşük seviyesine inen paritede faiz kararları ile oynaklığın artması bekleniyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
USD/TL kurunda günün ilk rakamlarıUSD/TL kurunda günün ilk rakamları
Kritik veriler açıklandı!  2023 emekli ve memur zammı ne kadar olacak?Kritik veriler açıklandı! 2023 emekli ve memur zammı ne kadar olacak?
İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar ve enflasyon tahminiİşte Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini

Leave a Comment